Forum forum sztuk i sportów walki Strona Główna forum sztuk i sportów walki
Forum wojowników
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wymiana doświadczeń treningowych

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum sztuk i sportów walki Strona Główna -> Tematy międzystylowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bushi




Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 56
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 15:34, 22 Lis 2006    Temat postu: Wymiana doświadczeń treningowych

Myslę, że w tym topicu możemy wymienić doświadczenia. Trenujemy różne sztuki walki, różne style i praktycznie tylko Ci z nas, którzy "dotknęli" kilku różnych stylów i sztuk walki posiadają skarbnicę doświadczeń odnośnie metodologii treningu, technik, układu itp. Standardowy trening karate opisałem w jednym z topiców w dziale "Karate". Natomiast tutaj chciałbym zwrócić uwagę na kilka aspektów charakterystycznych dla mojej Sztuki Walki, Stylu, Dojo i Sensei'a.
Mój nauczyciel (czyli - Sensei) to były zawodnik karate, 4 dan, trener, sędzia międzynarodowy, absolwent AWF, rok-rocznie trenujący w wakacje w Dojo Hidetaki Nishiyamy w San Diego.
Obok zwykle stosowanych metod treningowych i układu treningu, który, jak wspomniałem, opisałem w innym dziale, w naszym dojo w grupie zaawansowanej (5-1 kyu oraz ew. stopnie dan), nasz Sensei stosuje przykładowo:
- tzw. "kalendarz" - czyli treningi zmieniają się w czasie roku w zależności od np. kalendarza zawodów. Tzn. zaraz po zawodach treningi są lżejsze, nawet z elementami samoobrony, więcej rozciągania, treningi z tarczami itp. Potem zaczyna sie czas "szlifowania" np. własnego wachlarza technik używanych na zawodach, często przetrenowywanych z Sensei indywidualnie a potem w walkach sparingowych ze współćwiczącymi, "ciężkiego" trenowania kata (form), w tym dokładne poznanie bunkai (interpretacji kata) itp. Może na miesiąc przed zawodami zmienia się metodyka rozgrzewki, a trening jest skierowany na precyzowanie szczegółów czy to technik czy też "drobiazgów" w kata, które powodują, że mają one wyraz - zaznaczanie ruchów głowy, podkreślanie zanchin itp.
Taki "kalendarz" jest stosowany również z innych "okazji", np. przed terminem egzaminów na kolejne stopnie uczniowskie kyu (lub pierwszy mistrzowski sho-dan), kiedy jest również stosowana swoista indywidualna metodyka przygotowania, ściśle związana z wymaganiami. Obok pracy w grupie, Sensei również pracuje z każdym indywidualnie.
- grupki trenigowe - powstają na treningu (tworzy je Sensei) w zależnosci od potrzeb, o różnym składzie osobowym, z uwagi na różne np. kata, trenowane czy to pod egzaminy, czy pod zawody, czy konkretne kobinacyjne techniki kumite - czasem na trenigu Sensei wspomaga się wybranymi starszymi uczniami. Mają oni konkretne zadania i program do realzacji na części treningu. Dzielimy się na grupy, które Sempai (czyli "starsi uczniowie") nadzorują, szlifując w każdej różne np. kombinacje do kumite, Sensei pracuje raz z jedną, raz z drugą grupką.
- wizualizacja - po właściwym wyciszeniu i skupieniu każdy ma za zadanie przeanalizowanie w wyobraźni tego, co robi, następnie poprawienie błędów, wyobrażenie sobie tego, co robi prawidłowo, a nastepnie przećwiczenie tego na tatami, naprawdę. Stosujemy kilka technik wizualizacji, mających korzenie w profesjonalnym sporcie,
- techniki pozytywnego nastawienia psychicznego, skreślania w wyobraźni błędów i porażek, umiejętności relaksacji i odpowiedniego nastawienia w sytuacjach stresowych, przed zawodmi, techniki autogenne itp.
- treningi specjalistyczne - nieraz Sensei organizuje w dni wolne, np. w niedziele treningi specjalistyczne, które są poświęcone konkretnemu, wybranemu zagadnieniu. Maja one zupełnie inną metodologię i charakter, jak treningi standardowe.
- treningi międzystylowe - nieczęsto, ale bywa, że na trenig Sensei zaprasza adepta lub adeptów, zwykle w stopniach mistrzowskich (choć nie tylko) z innych, zaprzyjaźnionych stylów karate lub innych sztuk lub sportów walki (np. trenowaliśmy już z adeptami taekwondo, z Nauczycielem aikido, z adeptami karate kyokushin). Są to bardzo pouczające i dużo dające spotkania (treningi), wzbogacające wiedzę o innych sztukach i stylach walki oraz uczące szacunku dla innych sztuk.

Podałem tu kilka przykładów, aby wiadomo było, o co mi chodzi. Napiszcie, jak to jest u Was. Wymieńmy się doświadczeniami.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Nina




Dołączył: 10 Lis 2006
Posty: 29
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rzeszów

PostWysłany: Nie 11:56, 03 Gru 2006    Temat postu:

W mojej szkole również plan treningu zmienia się wraz z przygotowaniami do zawodów i egzaminów.

Przed zawodami każdy kładzie większy nacisk na materiał, który przygotowuje. Zwykle są to formy lub walki. Gdy do zawodów jest jeszcze jakiś czas, wówczas ćwiczymy formy dokładnie i powoli, poznając dokładnie zastosowanie każdego ruchu. Z czasem jak zawody się zbliżają, zmienia się również sposób ćwiczenia form. Ćwiczymy szybciej z większą siła, wkładając w formę całą swoją energię. Do takiego wykonania formy potrzebne jest wcześniejsze nabranie kondycji.
W czasie treningu osoby biorące udział w zawodach ćwiczą same, co jakiś czas poprawiane przez nauczyciela. Zwykle wygląda to tak, że ćwiczymy swoje formy, następnie nauczyciel poprawia nas i ćwiczymy przez jakiś czas sami, by później znowu ćwiczyć z nauczycielem.

W tygodniu są treningi przeznaczone właśnie do ćwiczenia do zawodów i do egzaminów. W czasie takiego treningu trenujący ma więcej czasu by ćwiczyć samemu, to co jeszcze musi doszlifować. Na tych treningach również ćwiczone są walki.

Po zawodach i egzaminach plan treningu się zmienia. Rozgrzewki są dłuższe, ćwiczymy więcej technik i ćwiczeń ogólnorozwojowych.

To co ćwiczymy na treningach zmienia się również w zależności od pory roku:
-Późną jesienią i zimą ćwiczymy bardziej technicznie, rozciągamy się wiecej.
-Wiosną i latem natomiast większy nacisk kładzie się na ćwiczenia kondycyjne, wytrzymałościowe i szybkościowe.
Wszystko to po to, by nie nabawić się kontuzji, bo z każdą porą roku nasz organizm się zmienia. Jak wiadomo w zimie o kontuzje jest łatwiej, dlatego nie należy wówczas ćwiczyć tak samo jak latem, ale tu już odbiegam nieco od tematu działu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum sztuk i sportów walki Strona Główna -> Tematy międzystylowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin